Alergie a jak na ně

  • od

Mírnou, nebo taky lokální alergii viděl skoro každý. Spousta lidí má alergii na pyly, prach nebo roztoče. Většinou jim teče sopel z nosu, slzí jim oči nebo se objeví lokální otok (typicky v místě, kde mě štípla včela).

Nemusím to nijak zásadně řešit. Pokud má člověk od alergologa léky, bere je v nastaveném intervalu. Pokud je to lokální reakce např. na bodnutí včelou, chladím, můžu namazat chladivou mastí a dát tabletku antihistaminik.

Závažná alergická reakce je mnohem problematičtější. Objevuje se nejčastěji v řádu minut po styku s alergenem (ale může to být až do jedné hodiny). Je to systémová reakce organizmu a může dojít až do stavu ohrožení života.

Jakmile uvidíš vyrážku po celém těle, zarudnutí, svědění kůže, celotělové otoky (často v oblasti obličeje), člověk ti popisuje obtíže s dýcháním a pocit knedlíku v krku, na nic nečekej. Volej na linku 155 a pokud člověk má, podej mu adrenalinové pero.

Adrenalinový autoinjektor mají předepsaný lidé, kteří už se se závažnějším průběhem alergické reakce potkali. Pokud jsou to tví známí nebo děti na táboře, nech si podrobn popsat, jak s injektorem zacházet. V případě, že jde o tvé dítě, měl by tě poučit alergolog, včetně tréninku s cvičným perem.

Aplikuje se do svalu (nejčastěji jde o zevní stranu stehna) a není potřeba kvůli tomu člověka svlíkat. Jediný, na co si dej pozor je, ať omylem neaplikuješ lék sobě. Efekt by se měl dostavit téměř hned.

Adrenalin ti kupuje čas, ale neřeší situaci. Pořád čekáš na záchranku a pořád pojedete do nemocnice. Rozhodně neplatí podám adrenalin a mám vyřešeno.

Kdyby došlo ke ztrátě vědomí, buď připravená kontrolovat dech a resuscitovat.